Що таке альвеоліт лунки зуба, види запалення
Поговоримо про те, як розвивається альвеоліт лунки зуба. За сприятливих обставин після видалення в ложі, де знаходився зуб, утворюється згусток крові. Він складається з білкових клітин, які беруть участь в утворенні тромбу. Згусток повністю заповнює лунку і покриває її стінки. Його основне завдання – захистити від пошкоджень і проникнення інфекції до пошкоджених при екстракції тканин. В результаті лунка видаленого зуба заживає первинним натягом. Усередині рани утворюється пухка тканина, потім сполучна, а потім нова кісткова тканина.
Але за певних умов природний процес загоєння порушується (тромб не утворюється, недостатньо щільно прилягає до поверхні рани або механічно ушкоджується).
Потім у пацієнта починається альвеоліт після видалення зуба (запалення лунки), який має кілька стадій:
- Серозний альвеоліт є першою стадією запального процесу. Її ознаки з’являються через 2-3 дні після видалення зуба, супроводжуються постійним болем і поступовим погіршенням самопочуття пацієнта.
- Гнійний альвеоліт – розвивається, якщо пацієнт вчасно не звернувся до стоматолога і не отримав необхідного лікування. Гнійна форма розвивається приблизно через 6-7 днів після операції. На цьому етапі больові симптоми посилюються. До них додаються інші симптоми – збільшення і хворобливість лімфатичних вузлів, утворення на поверхні лунки сірого нальоту, набряк навколишніх тканин, погіршення загального стану хворого.
- Гіпертрофічний альвеоліт — це остання стадія захворювання, при якій спостерігається ослаблення загальних симптомів, в тому числі больових відчуттів, і настає поліпшення самопочуття. Це підступний стан, так як на тлі удаваного полегшення хвороба прогресує, на тлі запалення відбувається порушення кровопостачання, сильне розростання, нагноєння, некроз тканин. При хронічному перебігу захворювання і наявності грануляцій альвеоліт може переходити в стадію секвестрації (відторгнення окремих ділянок інфікованої тканини, кістки).
Альвеоліт: симптоми
Багато пацієнтів помилково вважають, що запалення лунки видаленого зуба не потребує лікування, що біль та інші неприємні симптоми є нормою після такої операції. Перші 3 дні дійсно хворобливі відчуття (як сильні, так і помірні) є нормою, але на цьому етапі біль поступово вщухає. Якщо через 2-4 дні цього не відбувається, а навіть навпаки, біль посилюється, потрібно терміново записатися на прийом до лікаря.
В основному, саме за характером і інтенсивності больових відчуттів можна розпізнати альвеоліт лунки. Біль зазвичай:
- зростаючий;
- пульсуючий;
- поширення на половину обличчя з боку видалення зуба;
- на пізніх стадіях – нестерпні, що іррадіюють у скроню, вухо.
Інші симптоми альвеоліту:
- підвищення температури до високих значень (38 і вище);
- набряк і запалення ясен в області рани, періостит (запалення окістя);
- відсутність/пошкодження тромбу;
- утворення сірого нальоту;
- поява гнійного ексудату з лунки;
- неприємний запах з рота;
- збільшення лімфовузлів (підщелепних, шийних), їх болючість при пальпації;
- чутливість запалених тканин до гарячого/холодного;
- надмірне слиновиділення;
- втрата апетиту.
Рідше при альвеоліті паралельно розвиваються інші інфекції на слизовій оболонці порожнини рота (стоматит), знижується імунітет, що може призвести до небезпечних ускладнень – остемієліту, лімфаденіту, остеофлегмони. Хворий відчуває загальне погіршення самопочуття (слабкість, втома).
Альвеоліт лунки зуба: причини
Постекстракційний альвеоліт зазвичай розвивається, коли тромб не утворився або був пошкоджений. Тоді рана стає відкритою для проникнення інфекції, яка швидко вражає м’які тканини, кістку щелепи.
Існує також ряд факторів, що призводять до схильності до запалення:
складне хірургічне видалення, при якому неминуче пошкоджуються тканини альвеол, що підвищує ймовірність альвеоліту;
- видалення третіх молярів – альвеоліт розвивається частіше після видалення зуба мудрості, так як кісткова тканина в цьому сегменті має більш щільну структуру;
- недотримання норм обробки тканин під час операції: неправильна антисептична обробка, неповне видалення уламків зуба, інфікованих тканин (гранульоми);
- неякісна післяопераційна гігієна порожнини рота;
- недотримання приписів і рекомендацій стоматолога в період загоєння тканин;
- вживання грубої, холодної, гарячої їжі, здатної порушити цілісність тромбу;
- куріння – вчені довели, що у курців на 20-40% вище ризик розвитку альвеоліту;
- полоскання через 1 добу після видалення зуба;
- ослаблений імунітет;
- наявність у пацієнта захворювань внутрішніх органів (наприклад, цукровий діабет, порушення згортання крові, бактеріальна інфекція в організмі);
- перевищення дози місцевого анестетика.
Незважаючи на безліч сприятливих факторів в сучасній стоматології, при видаленні зуба руками досвідчених лікарів з дотриманням протоколів, з використанням якісних анестетичних і антисептичних матеріалів після видалення зуба альвеоліт розвивається в рідкісних випадках (близько 3%). Найбільша ймовірність запалення при видаленні корінних зубів і різців нижнього ряду, але особливо часто патологія виникає при видаленні зрізаних зубів мудрості.
Ускладнення післяекстракційного альвеоліту
Альвеоліт — небезпечне захворювання, яке при неправильному або несвоєчасному лікуванні може мати серйозні наслідки:
- одонтогенний синусит (зараження гайморової пазухи при запаленні лунки після видалення молярів верхньої щелепи);
- флегмона – інфекційне ураження м’яких тканин, при якому відбувається гнійна деструкція тканин, має агресивний характер, швидко поширюється по кровоносній системі, вражає судини глотки, шиї, стравоходу, середостіння, може мати серйозні наслідки для здоров’я і навіть призвести до смерті;
- періостит – гнійне запалення окістя; одонтогенний остеомієліт – розвиток гнійно-некротичного процесу в кістковій тканині;
- сепсис – зараження крові.
Якщо біль після видалення зуба не вщухає більше 3 днів, і ви відчуваєте, що запалення прогресує, негайно зверніться до стоматолога.
Альвеоліт після видалення зуба: лікування в стоматології
При діагностиці альвеоліту лунки зуба лікування спрямоване на вирішення наступних проблем:
- зняття запалення;
- витяг з лунки інфікованих тканин, уламків зуба, інших сторонніх тіл;
- повна регенерація тканин;
- профілактика ускладнень.
Першим етапом лікування альвеоліту є діагностика. Лікар оглядає вогнище запалення візуально, при необхідності робить рентген, щоб виявити в рані залишки зуба.
Альвеоліт лунки: лікування полягає в очищенні, дезінфекції зараженої ділянки і проводиться в кілька етапів:
- Анестезія (всі медичні процедури проводяться під місцевою анестезією).
- Видалення з лунки фрагментів тромбу, некротичних мас, залишків їжі, промивання антисептичним розчином.
- Видалення знайдених фрагментів видаленого зуба.
- Якщо почався некротичний процес, лікар робить промивання трипсином, який містить ферменти, що розщеплюють омертвілі тканини, сприяє видаленню гною, зняттю набряку і запалення.
- Дезінфекція та висушування тканин колодязя.
- Введення тампона, змоченого препаратами з антисептичною і анестезуючою дією.
- Лікар призначає хворому медикаментозну терапію (курс антибіотиків, аплікації, полоскання), дає рекомендації по догляду за порожниною рота і призначає час наступного візиту, коли необхідно провести повторну антисептичну санацію лунки і замінити турунду.
Ефективну протизапальну дію при лікуванні альвеоліту мають ванни з 0,01% розчином мірамістину і 0,05% розчином хлоргексидину. При сильних болях пацієнт може прийняти знеболюючі препарати, рекомендовані лікарем і в рекомендованому дозуванні.
Альвеоліт після видалення зуба мудрості: лікування і профілактика в домашніх умовах
Результат лікування постекстракційного альвеоліту багато в чому залежить від самого пацієнта. Для того, щоб рана зажила швидше, необхідно суворо дотримуватися протоколу призначеного лікування та дотримуватися рекомендацій стоматолога щодо чищення зубів, харчування та способу життя.
У ваших силах захистити себе від альвеоліту та інших неприємних ускладнень після видалення зуба. Для цього потрібно подбати про профілактику захворювання.
Після видалення зуба, щоб уникнути альвеолита, не можна:
- язиком, пензлем або пальцями промацати місце видалення, щоб не пошкодити тромб;
- інтенсивно прополоскати рот;
- вживати тверду, жорстку їжу;
- активно займатися спортом, важкою фізичною працею;
- прийняти гарячу ванну, відвідати сауну;
- куріння;
- вживання алкоголю.
Як допомогти тканинам швидше відновитися?
- виключити з раціону будь-які продукти, які можуть подразнювати слизову (кисле, солоне, гостре), а також гарячі і холодні страви;
- віддавайте перевагу м’якій або дрібно нарізаної їжі;
- ретельно стежити за чистотою ротової порожнини, регулярно виконувати рекомендовані лікарем гігієнічні процедури і антисептичні ванночки (щоб уникнути інфікування лунки);
- під час чищення зубів намагайтеся не торкатися до згустку крові;
- обережно полоскати рот водою щоразу після їжі, перекусу.
Як стоматолог може запобігти розвитку альвеоліту?
Коли нам погано, ми довіряємо своє здоров’я лікуючому лікарю.
Видалення зубів – складна операція. У завдання лікаря входить:
- максимальний контроль при проведенні анестезії;
- точне атравматичне видалення зуба;
- якісне очищення лунки, особливо при видаленні зруйнованого зуба, наявності кісти на верхівці кореня;
- призначення правильної післяопераційної терапії;
- контроль результатів.
Від професіоналізму хірурга, акуратності, акуратності його дій під час операції залежить ваше здоров’я, тому при виборі стоматології дуже важливо враховувати рівень оснащеності клініки, рівень підготовки та досвід спеціалістів.
У нашій клініці «Brilliant Smile» ми хочемо, щоб кожен насолоджувався перевагами повного комплекту привабливих здорових зубів. Якщо ви хочете дізнатися більше про лікування альвеоліту, зателефонуйте нам сьогодні за номером +380661968793.