Тетрацикліновими зубами в стоматології називають специфічне захворювання, при якому відбувається зміна кольору зубів через активне вживання лікарських препаратів, до складу яких входить тетрациклін.
Таке захворювання зможе розвинутись, якщо вживати тетрациклін у період формування та мінералізації зубних тканин.
Тетрациклінові зуби є одним із видів гіпоплазії зубів, і є некаріозним ураженням зубів.
Якщо під час вагітності жінка активно лікувалася препаратами, що містять тетрациклін, то ця речовина відкладатиметься в зачатках зубів (дентині та емалі), а також і в кістках плода. Подібна ситуація спостерігається, коли беруть маленькі діти.
Річ у тім, що тетрациклін з’єднується з кальцієм під час мінералізації емалі зуба, як і зумовлює зміна кольору зубів.
Інтенсивність зміни кольору залежить від різновиду препарату та його дозування. При надмірному вживанні препарату, крім зміни кольору зубів, спостерігається недорозвиненість емалі зубів.
Прийом тетрацикліну в період вагітності в майбутньому спричинить забарвлення молочних зубів у малюка. Якщо тетрациклін приймає дитина старше 6 місяців, то змінити колір можуть і постійні зуби.
Діагностувати такі зуби можна за допомогою ультрафіолетового кольору. Процес та методи лікування залежатимуть від ступеня ураження зуба.
Насамперед необхідно буде провести комплексну ремінералізуючу терапію. Для цього пацієнту приписують прийом лікарських засобів, що містять фтор, кальцій, фосфор та ін.
При незначному фарбуванні зубів достатнім та ефективним способом повернути білизну зубів буде процедура професійного відбілювання.
Якщо спостерігається насичене фарбування, але при цьому на зубах немає темних смуг, то також можливе застосування процедури відбілювання. Якщо відбілювання не дало позитивних результатів, то пацієнту рекомендується встановити вініри.